Hytale Nedir
Minecraft'a benzerliği ile oyuncuların dikkatini çekmeyi başaran ve gün geçtikçe daha da büyük bir kitleyi kendine bağlayan bir oyun olan Hytale'in nasıl bir oyun olduğu çokca sorulan sorular arasında. Bu sorunun cevabını olabildiğince sizlere açıklamaya çalışacağız.

Bir Oyun Yapalım İçinde Her Şey Olsun!

Bir Oyun Yapalım İçinde Her Şey Olsun!

Hytale görünümünden dolayı Minecraft'a olan benzerliği ile dikkatleri kendi üzerine çekmeyi başarıyor. Bu dikkati aslında Hytale oyunun yapımcısı olan Hypixel Studios'tan biliyoruz. Hypixel Studios aynı zamanda Minecraft üzerinde bulunan dünyadaki en büyük sunucu. Sunucuya günlük en az 60k oyuncu giriş yapıyor. Bu sunucu ile elinde tuttukları kitle zaten dudak uçuklatıcı bir rakama tekabül ediyor. Bu sayıları kendi yaptıkları bir oyuna çekmek istemeleri ise işin süsü olmuş durumda.

Oyunun ekosistem bakımından çeşit bolluğu ise en çok dikkat çeken bölümlerin başında yer alıyor. Hytale içerisinde bolca biyomlar ve gezegenler bulunuyor. Bu biyomların her birinde farklı farklı maceralar bulunurken her birinde farklı farklı canlılarda bulunmakta. Bu geniş canlı yelpazesini iyi bir şekilde kullanmayı başaran Hytale ekibi oyunun her biyomuna oyuncuyu bağlayabilecek şekilde dizayn etmiş. Oyunun görsellerine baktığımızda ise görüyoruz ki gerçekten her bakımdan zengin bir oyun bizleri bekliyor.

Oyun her ne kadar zengin olsa bile sonuçta Hytale bizim hayatta kalmamızı isteyen bir oyun. Hayatta kalmak içinse eşyalar toplamalı, yiyecekler bulmalıyız. Her gülün dikeni olduğu gibi bunun da zorluğu bulunmakta. Eğer oyuna başladığınızda gün bitmeden yeterli eşya bulamazsanız zararlı canlıların yemi olabilirsiniz. Bu zararlı canlılardan kurtulmanın yolları ise kaçmak veya cesur bir kahraman gibi savaşmak. Savaşabilmek için topladığınız eşyalar ile kendinize aletler, silahlar yapabilirsiniz. Mesela bir yaratık ile savaşmak için kılıca ihtiyacınız var. İsterseniz kendinize kalkan da yapabilirsiniz. 

Oyun içerisinde geliştikçe karşımıza daha büyük "BOSS"lar çıkacak. Bu bossları yenmek içinse basit aletler yerine daha gelişmiş aletlere gerek duymaya başlıyoruz. İşte burada ise oyunun savaş sistemleri ile karakterlere bahşedilmiş olan özelliklerin bolluğu ile karşılaşıyoruz. Yukarıda yer alan fotoğrafta ok, yay, kılıç, zırh ve kalkan en bilindik aletlerden. Fakat fotoğrafın sağ tarafında yer alan karaktere dikkatlice baktığımızda elinde bir asa olduğunu görüyoruz. Bu asa yeşil renkli olmasıyla birlikte farklı renkte ve farklı şekillerde asaların olup olmadığını düşündürmüyor değil. Bu düşünce hakkında yapılan açıklama ise hemen aşağıda bulunuyor.

Bu  görsel Hytale tarafından paylaşılan konsept tasarımlarından birisi. Fotoğraf içerisinde yukarıda anlatmış olduğum asalardan, kılıçlardan yani genel olarak aletlerden bahsediliyor. Bu aletleri sadece silahlar olarak sınıflandırmakta fayda var. Çünkü oyun içerisinde kullanacağımız kazmaları bu fotoğraf içerisinde göremiyoruz. Önceki fotoğrafta gördüğümüz yeşil renkli asa bu fotoğrafta sağ tarafta konumlandırılmış ve yanında 2 tane farklı şekillere sahip asa koyulmuş. Oyun içerisinde bu kadar eşya olmasına karşın oyuncuların akıllarına şu soru geliyor. "Oyun zaten oldukça zengin duruyor, ileride güncellemeler ile neler getirebilirler.". Bu sorunun cevabını ise zaman verecek.

Oyun içerisinde yer alan gezegenlerle ilgili olan konsept tasarımı ise bu. Fotoğraftan da görüldüğü üzere oyunda sadece 1 Dünya içerisinde biyomlar sığdırmakla kalmak yerine birden fazla Dünya kullanımı daha uygun görülmüş. Bu Dünyalar arasında nasıl geçiş yapıldığını oyun çıktıktan sonra öğreneceğiz. Gezegenlerin birbirine bir toz çizgileri ile bağlı olması ise akıllara uzay tünelini getiriyor. Yani portala girdiğimizde bu tozların içerisinden diğer gezegene mi geçiş yapacağız. Bu sorular sadece bir düşünce olmakla birlikte cevabını oyun çıktıktan sonra göreceğiz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları