Hytale Bloklar
Hytale bloklarını detaylı bir şekilde tanımak ister misin?

Hytale Bloklar

            Hytale tarafından yayınlanan görsel ve videolara baktığımızda oyun içerisinde çok fazla  blok çeşitliliği olduğunu görüyoruz. Sadece blok tipi olarak değil aynı zamanda renk konusunda da hassas davranılmış. Dokular kaliteli ve uyumlu olunca her ne kadar kübik bir oyun olsa dahi birçok kişinin ilgisini çekiyor. Peki Hytale bloklarını özel kılan etkenler neler? 

          Bu yazımızda blok özelliklerini anlatırken kendi özelleştirmelerinizi nasıl yapacağınıza dair bilgiler  vereceğiz.RGB Renklendirme

         Hytale tarafından kullanıma sunulacak olan yaratıcı araçlar ile herhangi bir bloğun rengini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. RGB (Red, Green, Blue) renk özelliklerini değiştirerek kendi rengarenk dünyanızı oluşturabilirsiniz. Tabii ki bu değişiklikleri her zaman yapamayacaksınız. Belirttiğimiz gibi bu özellikleri sadece Hytale tarafından yayınlanan yaratıcı araçlar ile değiştirebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta bunun bir örneğini görebilirsiniz. Hytale varsayılanı olarak gelen dünyada bu renk geçişleri gayet güzel bir şekilde yapılmış.         

         Gördüğünüz gibi bloklar arasındaki renk uyumu bize bu oyunun ne kadar detaylı bir şekilde hazırlandığını gösteriyor.
Geçiş Dokuları

           Geçiş dokuları, Birbirinden farklı bloklar arasında keskin olmayan, göze güzel görünecek şekilde geçiş yapmak için kullanılır. Yukarıdaki örnekte çakıl, kum ve çim bloklarının birleştiği yerde keskin bir çizgi yerine doğal birbirine harmanlanmış şekilde bir doku görüyorsunuz. Oyun yetkilileri bu konuda, “Geçiş dokusu özelliği oyunumuzun kübik doğasını kırmaya çalışmak için kullandığımız birçok püf noktadan biri” diyor. “Farklı bloklar arasındaki sınırda görünebilecek belirli bir dokuya sahip ekstra bir dörtlü. Hedef kitle bazında, hedefleyebileceği  bir dizi geçerli blokla tanımlanır. İnşaatçılar bu özelliği bloklar arasında güzel geçişler oluşturmak için          kullanabilirler ”.


Hytale Model Maker Dokunuşu

        Hytale'da bulunan bloklar farklı şekilde işlenebilirler. En basit blok türü altı yüzü de bir dokuya sahip küptür. Ama oyun sadece küpten ibaret değil, Hytale Model Maker ile tasarlanan bazı bloklar farklı geometrik şekillere  sahipler. Bunlar oyunu oynayanlara birbirinden farklı efektler oluşturma imkanı sunuyor.
Dalgıç Bloklar

         İşte bu özellik Hytale'ı benzeri oyunlarından ayıran bana göre en güzel özelliktir. Oyun tarafından varsayılan olarak belirlenen bazı bloklar su ile etkileşime geçtiğinde çok güzel görüntüler ortaya çıkarıyorlar. Mesela suyun içinde doğan bir saz suyun dışında da görünebiliyor, aynı anda iki ortamda bulunabiliyor. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi sazın yanında bir de hazine sandığı mevcut.

         Blok yapılandırma dosyasında sadece birkaç ayar değiştirerek istediğiniz bloğu su ile etkileşim haline      geçirebilirsiniz. Bunun en güzel yanı ise kocaman yeraltı şehirleri kurmak olabilir. Fragmanda dikkatinizi çektiyse deniz altına dalış yapan karakterin çevresinde onlarca mercan ve farklı dokuların olduğunu görebilirsiniz.
Binbir Çeşit Yaprak

          Oyun sadece küplerden oluşmuyor demiştik, bunlara bir örnek olarak yaprakları verebiliriz. Çok köşeli olan bu yaprakları yerleştirdiğimizde her seferinde farklı rastgele bir görünüm elde ediyoruz. Bu da oyun dünyasında oluşan ağaçların birbirinden farklı yaprak görünümüne sahip olduğunu gösteriyor. Tek bir çeşit değil binlerce farklı görünüşe sahip bu ağaçlar ile oyun dünyası çok daha güzel görünüyor.

Parça Efektleri

          Yürüme, koşma, zıplama, suya dalış, blok kırma... Onlarca farklı durum ve yüzlerce efekt. Oyunun bize sağladığı bu zengin parçacık efektlerini anlatmaya çalışsak bitiremeyiz. Blokları kırdığınız zaman tek tip efekt görmüyorsunuz. Nerede kırdığınıza, elinizdeki eşyaya veya hangi bloğu kırdığınıza göre çeşitlendirilebilen bir parçacık efekti bulunuyor. Efektlerin renkleri ve tipi birçok etkene göre değişebiliyor.

“Parçacık efektleri genel oyun deneyimine çok şey katıyor” diyor oyun yetkilileri “Size dünyada olma ve aslında keşfettiğiniz çeşitli ortamlarla etkileşime girme hissi veriyor - örneğin, suya girip çıktığınızda sıçrama etkileri.”

Etkileşimler ve Animasyonlar

          Dünya içinde hareketli bir blok görebilirsiniz. Ya da bir kapıyı açtığınız zaman farklı bir animasyon ile karşılaşabilirsiniz. Kapalı alanlar, fenerler, kollar, sadıklar ve farklı bir sürü durumda görebileceğiniz bu animasyonları değiştirip geliştirebilirsiniz. Bunun için yapılan sistemde mod yapacak arkadaşlar, karmaşık durumlar ile fazla uğraşmadan çalışabilecekler.

         Hytale blok sistemi, tamamen sizin özelleştirmenize bağlı olacak şekilde hazırlanmış. İster macera modu oynayın ister kocaman bir dünya inşa edin ya da arkadaşlarınızla oynamak için mini oyun tasarlayın. Sürükleyici ve etkileşimi bol ortamları desteklemek için yapılan bu sistem oyunu gerçekten farklı kılıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları